Dánsko
Nový Zéland
Kanada
Austrálie
Úvod
Víza na Nový Zéland
Studium
Školy na NZ
Ubytování
Letenky
Práce na NZ
Cestování na NZ
Užitečné rady
Nacházíš se: Úvod - Cestování na NZ
Cestování na NZ

Nový Zéland je ostrovní stát ležící v Oceánii asi 1600 km východně od pobřeží Austrálie a skládá ze dvou velkých ostrovů ( Jižní a Severní ostrov ) a z četných menších ostrovů (např. Kermadecove o., Aucklandské o., Chathamské o., Campbellův ostrov atd.).

Oba ostrovy jsou velmi hornaté, přičemž oblast nížin se nachází na východě Jižního ostrova. Jižní Alpy s průměrnou výškou přesahující 2000 m zabírají větší část tohoto ostrova a v jeho centru se nachází nejvyšší bod státu. Severní ostrov je známý svým sopečným původem a v jeho střední a východní části se nachází několik činných sopek (např. Ruapehu, 2797 m). Ostrovy Nového Zélandu objevil v roce 1642 Holanďan Abel Tasman, ale první, kdo vstoupil na jejich území, byl James Cook. Nový Zéland získal nezávislost v roce 1907, do té doby patřil pod britskou správu.

Ostrovní země se nevyznačuje velkým množstvím nerostného bohatství / trochu zlata a stříbra, ropy , zemního plynu a černého uhlí /. Až 80 % elektrické energie je vyrobené vodními elektrárnami a 7 % se získává využitím geotermální energie.

 Vedoucím odvětvím průmyslu je zpracování zemědělských produktů ( bavlna, mléko, dřevo ). Okolo 60 % zemědělských produktů je určeno na export / bavlna, skopové maso, sýry, mléčné výrobky/. Svůj význam má také rybolov.

Velmi zajímavé na této zemi je její nekonečná variabilita prostředí a počasí.

Najdeš zde citrusové plantáže, vinice, množství pastvin nebo moře s čistou vodou a kýčovitě bílým pískem . Ať Tě nepřekvapí, když projdeš 20 km po asfaltce vybudované v deštném pralese a z ničeho nic se ocitneš před ledovcem. Ty na Novém Zélandu patří k unikátům, protože žádné jiné ledovce na světě / kromě těch v Antarktidě / se nenacházejí tak blízko moře a v nadmořské výšce pouze kolem 250m . Po tom, co se pokocháte při ledovcích, můžeš zamířit na kopce věčně pokryté sněhem nebo vyfotit se s nejvyššími vrchy v Oceánii v pozadí - Mount Cook 3754 mě Mount Tasman 3497 m.

Jeden z nejstarších národních parků světa - Tongariro National park - se nachází právě na Severním ostrově Nového Zélandu a je známý tím, že se tam nacházejí ještě činné sopky. Sopka Taranaki se nachází stranou od hlavního vulkanického řetězu, na západním pobřeží ostrova, má symetrický kuželový tvar, díky čemuž je využívána jako filmařská kulisa, protože se podobá Fidži v Japonsku. V okolí se například natáčel film Poslední Samuraj s Tomem Cruisem.

Celá země je doslova protkána množstvím termálních pramenů, řek, jezer, potůčků či vodopádů.

 Studium na Novém Zélandě
Copyright © 2001-2023 WSI - Víza do Kanady, studium a práce ...